(Ўзбекча) Konstitutsiya bayrami dars ishlanma – Ilm va faktlar

(Ўзбекча) Konstitutsiya bayrami dars ishlanma

Sorry, this entry is only available in Ўзбекча. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

8-dekabr Konstitutsiya bayrami uchun bir soatlik dars ishlanma senariy bilan

Yuklab olish

 


📘 8-dekabr – Konstitutsiya bayrami: Dars ishlanma

Mavzu:

O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi – xalqimizning asosiy huquq va erkinliklarini belgilovchi muhim hujjat

Dars maqsadi:

  1. O‘quvchilarga O‘zbekiston Konstitutsiyasining yaratilish tarixi haqida tushuncha berish.
  2. Konstitutsiyaning davlat va jamiyat hayotidagi o‘rni haqida fikrlashga o‘rgatish.
  3. O‘quvchilarda vatanparvarlik, huquqiy ong va mas’uliyatni shakllantirish.

Dars turi:

Aralash (tushuntirish, suhbat, savol-javob, guruh ishlari)

Kerakli jihozlar:

Konstitutsiya surati, slaydlar, tarqatma materiallar, testlar.


🟦 Darsning borishi

1. Kirish qismi (5 daqiqa):

  • O‘qituvchi o‘quvchilardan so‘raydi:
    “Konstitutsiya nima?”, “Nega har bir davlatda Konstitutsiya bo‘ladi?”
  • 8-dekabr – Konstitutsiya qabul qilingan kun ekanligi eslatiladi (1992-yil).

2. Asosiy qism (20–25 daqiqa):

A) Konstitutsiya haqida ma’lumot

  • O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi 1992-yil 8-dekabrda qabul qilingan.
  • U 6 bo‘lim, 26 bob va 128 moddadan iborat.
  • Konstitutsiya xalqning huquq va erkinliklarini kafolatlaydi.
  • Asosiy tamoyillar: demokratiya, qonun ustuvorligi, davlat suvereniteti, inson huquqlari.

B) Qiziqarli faktlar

  • Konstitutsiya loyihasi ustida olimlar, mutaxassislar, siyosatchilar ikki yil ishlagan.
  • Unda inson huquqlari xalqaro standartlarga mos ravishda ishlab chiqilgan.
  • Har bir fuqaro Konstitutsiya moddalari bilan tanish bo‘lishi shart.

C) Guruhli ish

O‘quvchilar 3 guruhga bo‘linadi:

1-guruh: “Konstitutsiya — Inson huquqlari kafolati” mavzusida plakat tayyorlash
2-guruh: Konstitutsiya moddalari bo‘yicha savol-javob
3-guruh: “Agar Konstitutsiya bo‘lmaganida nima bo‘lardi?” mavzusida fikr almashish

D) Video rolik (ixtiyoriy)

“Konstitutsiya – Baxtimiz poydevori” videoni tomosha qilish va muhokama.


3. Mustahkamlash (10 daqiqa):

Savol-javoblar:

  • Konstitutsiya qachon qabul qilingan?
  • U nechta bobdan iborat?
  • Konstitutsiyada qanday asosiy tamoyillar belgilangan?
  • Fuqarolarning qaysi huquqlari kafolatlanadi?

Test yoki kichik viktorina

5–10 ta qisqa test savollari.


4. Yakuniy qism (5 daqiqa):

  • O‘qituvchi guruh ishlarini baholaydi.
  • O‘quvchilarga “Konstitutsiyani bilish – fuqarolik burchimiz” degan xulosa beriladi.

 

Manba

Понравилось? Пожалуйста поделитесь с друзьями.